Mermer oldukça dayanıklı geçmişten günümüze kadar gelen formunu koruyan değerine değer katan sağlam bir taştır.

Görkemli ihtişamıyla göz dolduran desenleriyle akıllarda kalmasına neden olan mermer dünyaca bilinen,en ünlü eserlere tabiri caizse konaklık eden,kullanılan doğal taş ürünüdür.Dünyanın neresine giderseniz gidin mermer yapılarla karşılaşacaksınızdır.Dayanıklılığı sayesinde lüks duran cazibesiyle baş döndüren hammadde olduğu için tercih sebeplerindendir.

Pisa Kulesi (İtalya)

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Eğik formdaki Pisa kulesi üst üste bindirilmiş 6 sütundan oluşur.Bu sütunlar mermer yapı malzemesidir. Dış görünüşüyle adeta filmlerden fırlamış gibi gözükmesinin bence en açık sebeplerinden biri mermer oluşudur.Mermerin ışığı yansıtması özelliğiyle çok güzel yararlanılmış ve mimarisine renk katmıştır. Pisa kulesi bir zengin sembolüdür bunun için mermer kullanımı elbette ki kaçınılmazdı.

Parthenon tapınağı (Yunanistan)

Antik yunan zamanından günümüze gelen Parthenon tapınağı Yunanistan da yer alır. Yunan mimarisinin en ihtişamlı şaheseri olan tapınağın dış cephe malzemesi olarak mermer kullanımı gerçekten doğru bir karardır çünkü hem dayanıklı hem ısıya,soğuğa karşı dik duruşuyla güzelliğine güzellik katıyor.Global olarak en bilinen yapılar arasında yer alan Parthenon’un cephe kullanımında mermer olması bizler için ayrıca bir gurur kaynağıdır.

Washington Anıtı(ABD)

Dikili taş formunda yapılmış bu anıtın yapım aşamasında da mermer kullanılmıştır.Halen günümüzde bir çok ziyaretçinin gittiği gördüğü ve hayran kaldığı yapılar arasındadır.Amerika birleşmiş Devletler çok yerinde bir yatırım yaparak dünyada yedi harikalarla girmeyi hak kazanmıştır.

Bu yazımızda sizlere mermerin sadece Türkiye de değil dünyada da çok bilinen bir doğal taş olduğunu anlatmaya çalıştık.Sizlerde neden evlerinizde kullanmayınız ki ?WEB adresimizden veya telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz