Pek çok mimaride kullanılan travertenler temiz bir bitiş ve tek çeşit olmayan renkleriyle bilinir. Dayanıklı ve stil sahibi duruşuyla binaların iç ve dış cephelerinde kullanılır. Travertenler binalarına aynı hava katacak ve stil sahibi bir işletme, dekorasyoncu olduğunuza dair karşınızdaki insana ipucu verecek. Görsel şölenin yanında ısı kalitesini çok iyi muhafaza ettiği için de yalitim amaçlida kullanabilirsiniz.

Travertenler su kaynaklarının yakınlarında bulunan ve suda ki kalsiyum karbonatla etkileşime girerek oluşan bir alaşımdır.Delikli yapısı çeşit çeşit renkleriyle tercih odağı olmuşlardır.Saf beyaz rengiyle açık bej ve kahverengi renkleriyle de bahçelerde sonbahar havasını veya yaz tadını çıkartabilirsiniz.

Üretim

Traverten blokları 2 çeşit şekille kesime girer.

Birinci Türk kesim dediğimiz bir diğer adıyla anacak olur isek suyolu kesim(vein-cut) olarak adlandırdığımız kesim.

İkincisi Amerikan kesim (cross cut) yani bloğun yatay şekilde kesilme işlemine verilen addır. Talebe göre gözeneklerinin doldurma işlemi de yine özel dolgu malzemeleriyle firmamızda yapılmaktadır.

KESİM ŞEKLİ KENAR İŞLEMLERİ;

  • Düz kesim
  • Pah kesim
  • Balıksırtı kenar kesim
  • Eskitmeli antik kenar kesim
  • Rustik kenar kırma gibi işlemleri uygulanmaktadır.

Yüzey işlemlerine göre;

Cilalı cilasız,honlu yüzey,honsuz (mat) yüze,fırçalı yüzey gibi işlemlere tabi tutulabilir.

Kullanım Alanları

Travertenlerinizi banyo, lavabo,mutfak,salon,ve diğer odalarınızda da renk renk kullanabilirsiniz.Mimariniz küçük olsun,büyük olsun her şekilde ferah bir algıyla göz önüne çıkacaktır.Proje yönetmeniniz size gerekli yol gösterici rolünü üstlenerek tasarımınıza yenilik katarak traverteni en uygun şekilde kullanacaktır çünkü kullanım alanı oldukça geniştir.

Travertenler çıkarıldıkları bölgelere göre değişkenlik göstermektedirler.Traverten denilince akla ilk gelen yer Denizli ilimizin görülesi yer olan Pamukkale travertenleridir.Afyon ve Sivas’ta da travertenler çıkarılmaktadır.Sarı,kırmızı, beyaz,gri,kahverengi ,bej gibi renkleri de mevcuttur.

Traverten Çeşitleri için tıklayabilirsiniz