Renk yelpazesi geniş olan traverten.hem çabuk kırıla yönüyle hem de tam tersi yönde dayanıklılığıyla akıllarda soru yaratan bir malzemedir.Kısada sizlere şöyle anlatalım; Yoğunluk farkından dolayı travertenler çok ve hafif olarak ikiye ayrılır.Çok yoğun olan bir traverteni kolay kolay kıramazsınız ve hemen her alanda kullanabilirsiniz.Az yoğun olan traverteni ise elinizde aldığınız da ufak bir güç hareketiyle un ufak edebilirsiniz ve bu tür traverteni daha çok aksesuar alanında kullanabilirsiniz.Cilaladığınız her bir traverteni de gönül rahatlığıyla kırılacak derdi olmadan gözler önüne serebilirsiniz.

Temizliğin adı travertenin evde kullanımı

Traverten temizliğin bağdaştığı en güzel taşlardan birisidir.renkleriyle,dokusuyla kalıp ve yoğunluğuyla istediğiniz yerde rahatça kullanabileceğiniz taş çeşididir.Kendine has özelliklerini bildiğiniz müddetçe hemen her alanda kullanmak isteyeceğinizden şüphemiz yok.

Travertenin oluşumu su kaynağına bağlıdır.Sıcak su kaynakların yakınında oluşan bu taş suların çekilmesiyle beraber tortusunun çökelmesiyle meydana gelir.Delikli bir yapıdadır ve iki farklı şekilde yoğunluk seçeneği vardır.Saf beyaz, bej ve kahverengi gibi renk çeşitleri mevcuttur.Mermerden sonra en çok rağbet gören traverten bina iç ve dış cephelerinde kullanılır.Traverten denilince akla ilk gelen Denizli ilimizdeki Pamukkale travertenleridir.Açık bölgede ki en büyük traverten yapıtı olduğunu biliyoruz ve mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden sadece birisidir.

Traverten nerelerde kullana bilirim

Traverteninizin yoğunluğunu seçtiniz ve az yoğunlukta olan ve cilalan traverteninizi oturma odanızda,banyonuzda,kullanabilirsiniz.Diğer bir seçenek olan çok yoğun materyalinizi dış cephe olarak kullanabilirsiniz. Evinizin,işyerinizin alt kaplama zemini olarak kullanabilirsiniz.Keza lavabolarda da kullanıma gayet uygundur.Mevsim geçişlerinin normal olduğu bir iklimde yaşıyorsanız sıcaklık ve soğukluk değerleri aniden değişmiyorsa traverten tam sizlik bir hammaddedir.

Bu bahsettiğimiz alanlarda kullanmayı arzu ederseniz uzman ekibimizle sizlere yardımcı olalım. Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Traverten Çeşitleri için tıklayabilirsiniz