Mermer Nasıl Temizlenir ?

Mermeri temizlemek ve günlük temizliği için, mermer yüzeyini yumuşak bir bez veya sünger ile hafifçe silin. Ancak mermerler asidik maddelere karşı hassas olduğundan dolayı asitli olmayan sabun veya deterjan kullanımını öneriyoruz. Daha iyi bir temizlik için ise farklı mermer temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz.

  • Kararmış mermer nasıl temizlenir,
  • Kararan mermer mezar taşı nasıl temizlenir,
  • Sararan mermer nasıl temizlenir,
  • Yanmış mermer nasıl temizlenir,
  • Hamam mermeri nasıl temizlenir,
  • Mermer zemin nasıl temizlenir,
  • Şömine mermer nasıl temizlenir,
  • Mermer masa nasıl temizlenir,
  • Mermer Sehpa nasıl temizlenir,
  • Mermer Tezgah nasıl temizlenir,

Mermer doğal ham madde kaynağı olmasından dolayı özel bir bakım gerektirmektedir .Ağır ve sert görünüşüne tezatla temizlik konusunda hassas olan mermer için asit bazlı bir yüzey temizleyiciyi kullanmamalısınız. Sıradan bir temizlik malzemesi yerine mermeri deforme etmeyecek yüzey temizleyicileri kullanmalısınız.

Eğer ki mermer parlatma ile alakalı bir isteğiniz mevcut ise bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

>> Mermer nasıl parlatılır?

Temiz bir su ve bez yardımıyla kirlenene yüzeyi kolayca silebilirsiniz. Genellikle şikayet edilen durum mermer yüzeyinde ‘’ su halkaları’’ ya da daha bilinen adıyla ‘’su lekesi ‘’oluşması ve bu oluşan halkaların bir türlü çıkmamasıdır. Bundan dolayıdır ki yanlış temizleyiciler seçilip deforme olan alanı daha da kötü hale getirilmesidir.

Bu tarz durumlarda alınan mermerin firmasıyla konuşulup uzman bir ekibin görmesi daha sağlıklı bir sonuç olacaktır çünkü mermer şirketleri bu tip durumlar da karşılaştığında profesyonel alanda temizlik sağlarlar .Mermer silme  işlemi uygulayarak yüzeyinde oluşan istenmeyen lekeleri silebilirler .Silme işlemi yapıldıktan sonra da ham ürün haline gelen alana cilalama yaparlar. Evler de kullanılan temizlik ürünleri ne yazık ki istenilen sonuca ulaşmamızda yetersiz kalmaktadırlar.

Her ne kadar ürün içeriğinde asit yok denilse de az oranda olan asit yine mermere zarar vereceğinden dolayı mermerin görünümünü bozacak ve görsel olarak sizin gözünüze batacaktır .Halk arasında bilinen Arap sabunu dediğimiz temizlik malzemesi ilk başvurulan yoldur. Arap sabununu su içerisinde homojen hale getirip kirli alana uygulayıp ,temizleme işlemi yapılır. Kısa bir süreliğine işe yaramaktadır ama bir ekibin sunduğu performansı maalesef sunamamaktadır. 

Bir diğer bilinen yöntem ise kalıp sabun ve su ile temizliktir. Ilık suyun içerisinde sabunu eritip alana uygulanır. Bu gibi temizlik önerileri kısmen işe yarasada zamanla tekrarlanan işlevini yitirmekte ve mermerinizi çizmektedir. Rutin işlemler mermerinizin ilk dokusunda kalmasına elbette ki çözümdür. Yıllar geçmesine rağmen ilk görünümünü kaybetmeyen mermerlerin sırrı belli bir rutin temizlik aşamasından geçmeleri ve kullanımında oldukça titiz davranılmasıdır.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz