İlk çağlardan günümüze kadar uzanan taşın öyküsüdür mermer.Türkiye’de yani Anadolu’muz da M.Ö. 7yy’a kadar dayanmaktadır. Mermerden madenden yapılmış bir sürü tarihi esere rastlayabiliriz.

Metaformik dönüşüm ürünü olan mermer iç içe geçmiş karbonat kristallerinden meydana gelir.

Türk Mermerin Tarihi

Mermer değindiğimiz gibi çok öncelerden gelen doğal bir üründür.M.Ö. 3.YY da Ege Denizinde  keşfedilmiştir.Adalardan çıkan bu mermer zamanla değer kazanmış ve ün görmüştür.

Coğrafyamızda Mermer

Bir sürü boya ipek yolu ve baharat yollarına beşiklik eden güzel coğrafyamıza baktığımızda mermerin yeri ayrıdır.Tapınaklarda,camilerde ,ev ,anıt,heykel gibi bir sürü alanda kullanılan mermerin ilk altın çağı MS 7. YY da yaşanmıştır.Kendine has doku ve yapısıyla çokça kullanılan taştır.

UNESCO koruma altında olan eserlere baktığımızda veya yedi harikaya baktığımızda birçok eserin mermer olduğunu görmekteyiz.Antik yunan ve roma dönemlerinde de karşımıza çıkan mermer değerli bir taştır.Bizim topraklarımızda da saray,hamam,cami, mermer su Çeşmeleri gibi alanlarda kullanıldığını görüyoruz.

Ülkeleri baz aldığımızda Hitit döneminde arkeolojik kazılar esnasında heykellerinde hemen hemen tamamında,süsleme eşyalarında kullanılan pek çok araç -gereç üzerinde mermer kalıntılarına hammaddesine rastlanılmıştır.

Mermerin Dünyada ki İsmi

Mermer sadece Türkiye de değil pek çok ülkede vardır.İtalya da onlardan biridir.İtalya’da madencilik MÖ 115’e kadar dayanmaktadır.Farklı katedraller,tapınaklar mermerle yapılmıştır.İşlemeleri yönünden bizimkinden farklı olsada da gayet zengince yapılmış işçilik eserlerinden de anlaşılacağı üzere kusursuzdur.Zaten mermerin girdiği yerde ihtişam hep ön plandadır.

Günümüzde mermerin işlemesi,dokusu,desenleri daha profesyonelce daha dikkatli ve daha özenli bir şekilde yapılmaktadır. 2009 yılında tüm ülkelerde toplam 107 milyona yakın mermer üretilmiş.çıkarılmıştır.İhracat alanının büyük çoğunluğunu mermer üstlenmektedir.

Mermeri dünyanıza taşımak isterseniz biz uzman ekiplerimizle yardımcı olmaya hazırız.iletişim numaralarımızla bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz