Mermer kalker ve dolomit kristallerinin birleşmesi sonucu oluşur. Mermer projelerinizi en iyi noktaya taşıyan metaformik kayaç türüdür. Nereye alıp koysanız oraya kendi havasını üfleyen,nefes veren hayattır.Pek çok mimaride de kendine has özelliklerini üflemesi ve can vermesi için kullanılır.Estetik yönünün yanında dayanıklılığı ile de tercih sebebi olan mermerin bir çok renk seçeneğini de göz önünde bulundurursak gerçekten hepsi de çok mantıklı ve akıllıca seçimlerdir.

Renkleri genellikle beyaz ve griden oluşur ama dış etkenler işin içine girince sarı,pembe,kırmızı,mavimtırak veya siyah olabiliyorlar.

Magma ile oluşan taşlar doğal hammadde kaynağı sayıldıkları için doğal taş kategorisine girmektedirler. Ülkemizde mermer ocağının fazla olması mimarimize, kültürümüze ve yaşam tarzımıza ilham olmuştur.Bu metaformik kayaçlar öncelerden de bilinmesine rağmen günümüzde değeri çok daha fazladır.Gerek iç mekan gerek dış mekan kaplamalarında,evlerinizde ki,ofislerinizde ki aksesuarlardan,müzelerdeki taş yapılarda heykellerde, ibadethanelerimiz olan camimizde,tapınaklarda pek çok farklı şekilde ve motifte karşımıza çıkmaktadır.

MERMERLER

İlk çağlardan günümüze kadar uzanan taşın öyküsüdür mermer.Türkiye’de yani Anadolu’muz da M.Ö. 7yy’a kadar dayanmaktadır. Mermerden madenden yapılmış bir sürü tarihi esere rastlayabiliriz.

Mermer değindiğimiz gibi çok öncelerden gelen doğal bir üründür. İlk M.Ö. 3.YY DA EGE DENİZİNDE keşfedilmiştir.Adalardan çıkan bu mermer zamanla değer kazanmış ve ün görmüştür.

Binlerce yıldır dünyamızda olan mücevherler zamanla teknolojinin getirisiyle farklı noktalara ulaşmış ve değerline değer katmıştır.

Yapılan arkeolojik buluntularda 2000 yılı aşkın değerli madenler bulunmuştur.İşlemeli ve yapısını güzelce korumuş olduklarını görüyoruz.Gelişen teknoloji ile ileride çok daha fazla işlemlere çok daha fazla kalıntılara ulaşabileceğimizden kuşkumuz yoktur.

Yunan etimolojisinde “marmaros’ yani parıldayan taş olarak dile aktarılmıştır. Mermer belli bir sıcaklıkta meydana gelen basınç ile değişime uğrayan, dolomit gibi kayaçların kristalleşip yepyeni bir yapıya dönüşmesi sonucu oluşur.içeriğinde ki minerallerden dolayı renkleri ve desenleri farklılıklar gösterebilmektedir.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz