Mermer, hemen hemen her evde kullanılabilen bir üründür. Mermer, özellikle eski çağlardan beri kullanılan bir üründür. Gerek dayanıklı olması gerekse estetik duruşa sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. Günümüzde de inşaat sektörünün başlıca önemli ürünleri arasında yer alır. Yalnızca dayanıklı olması değil, dekorasyon, süs eşya yapımı, heykelcilik gibi imalatlarda kullanılır. Bu alanlarda kullanılmasının temel sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri kaliteli olması olsa bile yine de estetik görünümü her zaman ön planda olmayı başarmıştır. Yapım aşamasında binbir işçilik ile hazırlanan ve farklı ebatlarda kesilip düzenlenen mermer, binalarda iç ve dış cephe döşemelerinde kullanılır.

Mermerin İncelikleri Doğal Taşın Estetik ve Dayanıklılığı

Bütün bunların yanı sıra şöminelerde, banyolarda ve en önemlisi mutfaklarda temel taşlar arasında yer alır. Bu ürünler kullanıldığında farklı görünümlerin elde edilmesi mümkün hale gelir. Özellikle son yıllarda trend parçalar arasında yer alması nedeniyle mermer yapı malzemesi sıklıkla tercih edilenler arasında yer alır. Farklı renklerinin bulunması, oniks, yeşil somaki, damarlı mermerli gibi türlere ayrılması sebebiyle de tercih edilir. Kullanılan bu ürünler, sanatsal alanlar için de vazgeçilmezdir. Taşıyıcı kolon olarak da kullanılan bu ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı ön plana çıkmasına yardımcı olur. Granite göre daha az yoğunluğu olan mermer malzemelerinin bu sebepten ötürü kullanıldığını söylemek gereklidir.

Mermer Kullanım Alanları

Mermer kullanım alanları birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer alır. Dünyada en çok mermer kullanılan bölgelerden biri, ABD ve Almanya’dır. Mermer ocakları içerisinde işlenen mermer plakalar, daha sonrasında istenen hale getirilip kullanıma sunulur. Pek çok işletmenin severek kullandığı ürünler arasında yer alması nedeniyle özel üretim mermer modelleri de çıkmıştır. Bu mermer modelleri özenle üretildikten sonra kullanıma sunulur. Birçok kişi açısından önemli bir yere sahip olan mermer yapı malzemeleri, özellikle mimari tasarımlarda önemsenir. Yazılım programları da işin içine girdiğinde daha fazla beğenilen modellerin ortaya çıkması sağlanır. Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen bu ürünlerin, tam anlamıyla ihtiyaçların karşılanması açısından önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Maksimum düzeyde kullanım sağlamak için, teknoloji ve inovasyonun da içerisinde olduğu kullanımın sunulması bir hayli önemlidir.

Mermer Kullanım Alanları

Sektörel olarak bakıldığında özel olarak hazırlanan bu ürünlerin, AR-GE çalışmalarına bile konu olduğunu söylemek gerekir. Madencilik anlamda çalışma yapan, çalışmaları geliştirmek isteyen işletmeler için mermerin inceliklerini bilmek de önemlidir. Mermerin genel kullanım alanlarına bakılması gerekirse:

 • İnşaat sektöründe birçok alan,
 • Dekorasyon,
 • Heykel yapımı,
 • Süs eşyalarının yapımı,
 • Mezar taşlarının yapımı
 • Estetik düzenlemelerin yapılması şeklinde sıralanabilmektedir.

Kullanım alanlarının bu denli zengin olması nedeniyle mermerin tercih edilmesi önemlidir. Kullanılmasının temel sebeplerinin de iyi şekilde bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Bugün için başlıca kullanım alanları yukarıdaki gibidir. Fakat mimarlar ve iç mimarlar hem iç hem de genel mimaride mermerin kullanım alanlarını zenginleştirmek üzerine çalışmalarını yapmaktadırlar.

Mermer Kaplama Trendleri

Mermer kaplama trendleri, herkesin beğenerek tasarım oluşturmasına katkı sağlar. Farklı kaplama trendleri olması sebebiyle bunlar arasından seçimlerin yapılmasına imkan tanınmaktadır. Özellikle son yıllarda her alanda kullanılabilen bu ürünler, keyifli bir ortam oluşturulması konusunda da etkilidir.

Mermer heykel sanatı, mermer işleme teknikleri gibi çok çeşitli alanların oluşması için çalışmalar yapılmaktadır. Geniş yelpazede kullanım sağlamanın mümkün olduğu bu ürünler, kalitesinden dolayı da sıklıkla tercih edilmektedir.

Mermer Kaplama Trendleri

Mermer kaplama çeşitleri, mutfakta, banyoda ve daha farklı alanlarda kullanıma sahiptir. Bu ürünlerin kaliteli bir kullanıma sahip olmasının yanı sıra uzun süre dayanması da önemli noktalar arasında yer almaktadır. Uzun yıllar çizilmeden, leke almadan ve aşınmadan kullanılmasının yanı sıra estetik açıdan da kaliteli bir kullanım sağlar.  En iyi mermer kullanımı için polyester maddenin kullanılması sağlansa bile diğer tüm ürünlerin de kullanımı oldukça önemlidir . Birçok mimari tasarımcı için mermerin hoş yapısının bulunması sebebiyle tercih edildiğini söylemek mümkündür. Özellikle son yıllarda trend ürünler arasında yer alması ve modern ile eski yaşamı birleştirmesi ile ön plana çıkmaktadır.

Trendlere bakılması gerekirse:

Mermer merdiven tasarımlarından, doğal yaşamla uyum sağlayan modellere birçok ürün tasarımı vardır. Doğal mermer yapılar mutfak tezgahlarında güvenli bir şekilde kullanılırken uzun yıllar boyunca dayanıklılığını korumaktadır. Bu ürünler, mermerin sert oluşundan faydalanmanın yanı sıra çok iyi cila tutması ve uzun yıllar hizmet vermesi ile ön plana çıkar.

Mermerin trend model kullanımlarından bir diğeri ise zemin döşeme kaplamalarıdır. Mermer zemin döşemeleri ve kaplama modelleri hemen her evde vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Kaliteli bir kullanım sunması mermerlerin beğenilmesine katkı sağlar. Temizliği de oldukça kolay malzemeler arasında yer almaktadır. Mermer yüzeyler, üzerinde leke tutmayan, sürülen boyayı emmeyen yapılara sahiptir. Bu anlamda trend kullanım sağlanması açısından zımpara kullanılmalıdır. Zımpara ile düz hale getirilen zemin üzerine iyice temizliğinizi yapıp su bazlı boya kullanabilirsiniz. Bu şekilde rengarenk yapıya sahip olan mermer yapı kullanabilirsiniz.

Neden Mermer Kullanılmalıdır?

Neden mermer kullanılması gerekir sorusu herkesin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Özellikle günümüzde birçok kişinin severek kullandığı bu ürünler neden kullanılmalıdır?

 • Estetik değeri yüksektir. Dolayısıyla kullanıldığı alanda görünümün kaliteli hale getirilmesine yardımcı olur.
 • Dayanıklılık oranı fazladır. Yüksek düzeyde dayanıklılığı sebebiyle doğru bir işlenme ile birlikte uzun ömürlüdür.
 • Çeşitliliği oldukça fazladır. Farklı modelleri kullanılarak evlerin, diğer alanların süslenmesine katkı sağlar.
 • Evrensel bir kullanım alanına sahiptir. Bununla birlikte çok yönlü kullanılabilecek doğal malzemeler arasında yer alır.
 • Doğal ve çevre dostu yapı malzemeleri arasında yer alır. Bu sayede çevreye herhangi bir zarar vermez.

Mermer Özellikleri Mermer, geniş özelliklere sahip ürünler arasında yer alır. Bütünüyle incelemeler yapıldığında kaliteli olan ürünler arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kesinlikle bu ürünleri tercih ettiğiniz

Neden Mermer Kullanılmalıdır

zaman estetik, dayanıklılık, çeşitlilik, doğal ve benzersiz bir yapı malzemesi almış olursunuz. Bu özellikler mermerin tercih edilmesinin temel sebepleri arasında yer alır. Dolayısıyla mermer zemin ya da mermer mutfak gibi çok çeşitli seçimler yapmadan önce özelliklerini bilmek gerekir. Mermerin özellikleri bilindiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmadan kullanımlar gerçekleşir. Dolayısıyla kullanımlar açısından dikkatli olmak gereklilikler arasında yer alır.

Mermerin İçinde Hangi Maddeler Vardır?

Mermerin içerisinde kalker ve dolomitik yapılar vardır. Kristalleşmiş olan bu yapılar magnezyum ve kalsiyum birleşmesi ile ön plana çıkar.

Mermerin İçinde Hangi Maddeler Vardır

Mermerin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mermerin kaliteli olduğunun anlaşılması için yüzey boşluklarına dikkat edilmelidir. Yüzey boşlukları mermerler için temel kriterler arasında yer alır. Bunun dışında cilasının olmasına da özen gösterilmelidir. Bununla birlikte düzgün kesilmesi, çatlaklara sahip olmaması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Mermerin başlıca kullanım alanları inşaat sektöründe yapıların düzenlenmesidir. Bunun dışında dekorasyon, heykel yapımı, süs eşyalarının oluşturulması ve mezarcılıkta kullanılır. Bu alanlarda geniş bir şekilde kullanımların sağlanması sebebiyle mermerin önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kaliteli yapısı ve kullanım özellikleri sayesinde mermer malzeme kullanımı ile birlikte evlerin, iş yerlerinin daha estetik hale getirilmesi mümkündür.

Mermer Modelleri Veya Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.