Mermer hemen hemen her alanda kullanılabilen ve kullanıldığı alanlarda etkileyici tasarımların oluşturulmasına katkı sağlayan ürünler arasında yer alır. Tarih boyunca farklı kaynaklarda anlatılanlara göre inşaat ve mimari projelerde önemli bir rol oynamıştır. Mermerin tarih boyunca inşaat ve mimari projelerdeki rolü incelenmesi gerekirse özellikle antik dönemlerde sıklıkla kullanım sağlandığı görülür. Bunun yanı sıra doğal taş olması sebebiyle güzelliğin, dayanıklılığın ve çeşitliliğin oluşmasına katkı sağlar. Genel anlamda işletmelerin tercih ettiği ve madencilik yapan kişilerin de özellikle uğraştığı alanlardan biri olan mermer madenciliği değerli bir malzeme olan mermerin işlenmesi ve kullanılması için oldukça kıymetlidir.

Mermerin Tarih Boyunca İnşaat ve Mimari Projelerdeki Rolü

Mermer günümüzde her ne kadar inşaat ve mimari projelerde kullanılsa da geçmişte yüksek binaların oluşturulmasında da mermerin rolü daha büyüktü. Örneğin Antik Mısır döneminde piramitlerin yapılmasının yanı sıra çeşitli tapınakların, heykellerin veya anıtların oluşturulması için de mermer kullanılmıştır. Kullanılan bu mermer malzemelerinin kaliteli olması ve dayanıklılığı arttırması sebebiyle de tercih edildiği bilinmektedir. Bütün bunların yanı sıra mermer blok kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmış, kullanım sıklığı gözlemlenmiştir.

Mermerin yoğunluğundan, kalitesinden, dayanıklılığından, estetik görünümünden ve daha birçok önemli yanından faydalanılmıştır.  Günümüzde eski ve yeninin birleştirilmesi ve iyi bir sentez oluşması kapsamında kullanılan mermer yapıların dikkatli bir tercihle birlikte geliştirilebileceği de bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında sadece Antik mısır ya da antik dönemlerde değil Ortaçağ ve modern dönemde de sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer aldığı bilinmektedir.

Tarihi Kaynaklarla Mermerin Kullanımı

Roma İmparatorluğunda kullanılan mermer genellikle yapıların etrafını süsleyen sütunlar veya saraylar gibi çeşitlere ayrılan modellerdir. Mermerin kullanımı farklı formlarla birlikte olduğunda daha kaliteli hale getirilmiştir. Özenli bir kullanımla birlikte mermer yapıların daha fazla dikkat çektiği görülür. Dönem dönem incelemeler yapıldığında Roma İmparatorluğu döneminde sıklıkla kullanılan mermer Ortaçağ döneminde daha az kullanılmıştır. Modern dönemde yani günümüzde ise inşaat malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır.

Tarihi Kaynaklarla Mermerin Kullanımı

Mermer plakalar ve diğer ürünlerin kullanılması popüler bir kültür ortamının oluşması açısından da önemlidir. Dolayısıyla bu ürünlerin dikkatli bir şekilde kullanımının gerçekleştirilmesi yapıların estetiği ve çeşitliliği açısından da katkı sağlayacaktır. İnşaat ve mimari projelerde hem iç hem de dış mekanlarda mermer kullanılır. Mermer; zengin renk seçenekleri, desenler ve dokular ile birlikte farklı projeler için estetik kavramın geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca mermerin dayanıklılığından dolayı uzun ömürlü kullanımın elde edileceği de açıkça belirtilmektedir.

Günümüzde halen daha birçok kişi tarafından sevilen bir yapı malzemesi olan mermer tercih edildiği takdirde problemsiz bir kullanıma sahip olacaktır. Hemen hemen her yere uyum sağlayan ve bu sebepten dolayı da sıklıkla tercih edilen bu ürünlerin kesiminden üretimine her aşamasında bir çok zorluğun olduğu da görülür. Yapı malzemesi olarak tercih edildiğinde ortaya çıkarılan kaliteli görünüm vermenin tercih edilmesini de etkili olacaktır. Tarihi kaynaklara bakıldığında mermerin kullanımı eski imparatorluklara dayanır. Bütün bunların yanı sıra kaynaklara bakıldığında sütunların ve dış süslemelerin de mermer ile yapıldığı görülür.

Neden Mermer Kullanımı Tercih Edilmiş? Neden mermer kullanımı tercih edilmiştir sorusu oldukça ucu açık bir sorudur. Çünkü mermer kullanımı hemen hemen her dönemde belli başlı sebeplerle sabittir. Genel olarak bakıldığında

Neden mermer kullanımı tercih edilmiştir

kalitesinden ödün vermeyen mermer kaynaklarının işlenmesiyle birlikte ortaya çıkan estetik görünüm ilk nedendir. Binaların dış cephesini süslemelerinin yanı sıra iç kısmında da birçok kez kullanılabilen bu modellerin tercih edilmesiyle birlikte kalitenin yakalanması da mümkündür. Elbette belli başlı sebeplerle bunu sınırlandırmamak gerekir.

Geçmişte insanların en temel önemsediği unsurlardan biri dayanıklılıktır. Modern tasarımların ortaya çıkması ile birlikte de örneğin banyo ve tuvaletlerde mermer kullanımı artmıştır. Yani mermer kullanımına sınırlandırmak da mümkün değildir. Yeni moda mermer yapılarının renklendirilmesi ve işlenmesi konusunda özen gösteren firmalarda kullanıcıların modernlik ve eski çağa yakın tasarımları yakalamasını sağlar. Mermer kullanımının tercih edilmesi belli başlı sebeplere bağlanmak gerekirse:

  • Kaliteli olması
  • Dayanıklı olması
  • Uzun ömürlü olması
  • Estetik görünüm sağlaması

Şeklinde sıralanabilir. Fakat bunu bu şekilde sıralamak veya sınıflandırmak gerekmez. Temelde süslemenin yapılmasında kullanılmış olan bu malzeme yapı malzemesi olarak incelendiğinde dayanıklılığıyla de ön plana çıkar. Dolayısıyla mermer kullanımının genel kapsamda incelenmesi ve eğer evlerde mimari açıdan da hoş görünen bir yapı oluşturulmak isteniyorsa mimarlarla veya iç mimarlarla görüşme yapılması gerekir.

Mermerin Kullanım Avantajları

Mermerin kullanım avantajları hemen hemen her dönemde ortaya çıkan ve sıklıkla kullanım sağlanmasına yardımcı olan etkenlerdendir. Kullanım avantajlarına genel olarak bakılması gerekirse kalite ve dayanıklılık ilk başta yer alacaktır. Bunun dışında üzerinde yer alan çizgiler ve damarların belirgin olması etkileyici oluşunu artırır. Birçok evde mermer tasarımları lavabo ve mutfaklarda görsek bile bunu dekoratif açıdan da kullanmak mümkündür. Çünkü mermer dekoratif malzemeler içerisinde kullanımı en kolay olan ürünler arasında yer alır.

Mermerin Kullanım Avantajları

Özellikle günümüzde ahşap malzemelerin kullanım sıklığının artması ile birlikte mermerin de önem kazanması kaçınılmaz bir sondur. Dolayısıyla mermer ve ahşap uyumunu yakalamak içinbir mimar ile birlikte çalışmalar yaptıktan sonra ortaya çıkan görünümden memnun kalmanız muhtemeldir. Peki mermerin suya, ısıya ya da darbelere dayanıklı olduğunu biliyor muydunuz ?

Elbette görünümün kaliteli olmasının yanı sıra dayanıklılığın da ön plana çıktığı bu ürünün her evde olması gerektiğini hemen hemen her zaman tüm tasarımcılar söylemiştir. Bu ürünün kullanılması sonrasında ortaya çıkacak görünümlere özen göstermek ve iç mekan veya dış mekan kaplamalarında bu ürünü kullanmak evlerin, ofislerin, otellerin ve kullanılabilecek hemen hemen her alanın daha kaliteli olmasına katkı sağlayacaktır.

Mermer Kullanımı ile Oluşturulan Harika Tasarımlar

Mermer kullanımıyla oluşturulan harika tasarımlar denilince akla özellikle minik detaylar gelmektedir. Bunun temel sebepleri arasında mermerin genel anlamda yüksek mekanlarda kullanılması ve ayrıca banyo ve tuvaletlerin vazgeçilmezi olması yer alır. Mermer kullanımı banyo ve tuvaletlerde sıklıkla gördüğümüz bir unsurdur. Fakat genele baktığınızda yeni tasarımcıların mermeri özellikle minik detaylara yerleştirdiğini görebilirsiniz. Çünkü mermer girdiği her ortamda kaliteli ve etkileyici görünümü yakalayacak bir unsurdur. Dolayısıyla mermer kullanımını tercih etmek harika tasarımlar oluşturmaya da katkı sağlayacaktır. Dikkatli ve özenli bir kullanım sağlandığında bir mimarın desteğiyle birlikte yaratıcı tasarımlar elde etmek mümkün hale gelecektir.

Mermer Kullanımı ile Oluşturulan Harika Tasarımlar

Neden Mermer Tercih Edilir?

Neden mermer tercih edilir sorusu hemen hemen her zaman sorulan sorunlardandır. Elbette mermerin tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin en önemlisi merminin kaliteli olması olsa da özellikle yeni tasarımlara baktığınızda detayların mermerle süslenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Mermer ile Harika Görünüm Sağlanır Mı?

Mermer ile harika görünüm sağlanır mı konusu da çoğu kez sorulan sorulardır. Mermerin kullanılması kalitenin artırılmasına, estetik görünümün çoğalmasına, beğeni kazanılmasına ve daha birçok unsura kolaylıkla ulaşılması açısından mermer yardımcı olur.. Evlerde, ofislerde veya istenen tüm alanlarda minimal bir görünüm oluşturmak istiyorsanız da yine mermeri kullanmanız gereklidir.

Mermer kullanım alanları nelerdir?

Mermer kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Çünkü mermer genellikle her ortama uyum sağlayan bir malzemedir. Bu malzemenin kullanılması da elbette harika görünümler için avantaj sağlayacaktır.

Mermer Modelleri Veya Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.