Türkiye’de çok fazla mermer çeşidi olduğu için mermerlerin çok fazla kullanımı sağlanıyor ülkemizde genellikle çok fazla tercih edilmesede yine dış cephe kaplama alanlarında mermer kullanımı son zamanlar yaygınlaşmaya başladı.Lüks villalarda mermer çeşitleri çok fazla kullanım göstermeye başladı.Bunun sebebi ise mermer ile kaplama yapıldığı zaman değerine değer katmaktadır ama takdir edersiniz değişen kurlardan dolayı mermer ihracatı ülkemiz fazla olduğu için iç piyasaya vermekten kaçınıyor üreticiler. Bu sebepten dolayı iç piyasada kaliteli mermer bulmakta güçlük çekiliyor. Bulunsa bile fiyatları yüksek oranlarda dolayısıyla binanın değeri yükseltmekte haklı oluyor. Dış cephe mermer kullanımı bulunduğu bölgelerdeki kişilerin çok sıcak veya çok soğuk olmasından dolayı önerilir.Niye derseniz çok sıcağı içeri almaz. Çok soğuda almadığı gibi bir dengeleyici görevi yapmaktadır. Özelliklede afrika ülkerinde arap emirlikleri,katar gibi ülkelerde çok fazla rağbet görmektedir.En çok rağbet görenler size traverten bej gibi mermerler.Sebebi ise kum rengine yakın rengi olduğu için, çünkü zamanlar güneş ışınlarına maruz kaldığı takdir mermerlerin rengi solmaktadır. Ama bu tarz modeller traverten bej gibi çok fazla etkilenmemektedir.

Mermer ilk ve orta çağlardan beri kullanılan bilinen bir maddedir. Modern çağımızda ise mimari alanında göze çarpmaktadır. Bahçe peyzajlarında, heykel artistliğin de kullanıldığını görmekteyiz.

Metaformik kayaç işlemleriyle oluşan mermer tortul taşların çökertilmesi ile meydana gelir.İçeriğinde ki mineraller sayesinde başkalaşıma uğrayarak mermerin rengini meydana getirir. Bu nedenle ton ve konstratı içerisindeki minerallere bağlıdır.

Traverten Çeşitlerine için buradan ulaşabilirsiniz

Cephe için hangi mermer uygundur?

Diş cephe ve iç cephe malzemesi olarak mermeri her yerde görebilirsiniz. Genellikle güneydoğu Anadolu bölgesinde konak,han gibi yapıların cephelerinde dikkatleri üzerine çeker.Yüzey bitiş çeşidine göre istediğiniz formlarda kullanabilirsiniz. Düşük deliklere sahip aynı zamanda düşük honlu şekillerle kullanımınız pürüzsüz bir yüzeyel.olanak sağlar.

Dış Cephe Mermer Kullanımın Artı yönleri

Mermer müthiş bir ışık iletkenidir. İşığı karşı tarafa yansıtır ve dış malzemeye zarar vermez. Mermer pahalı bir taş olduğu için kullandığınız yerin fiyatını,pahasını arttırır. Es kaza olası bir durumda restore ettirebilir değerine değer katabilirsiniz.

Farklı mineral içerikleriyle renk yelpazesini geniş tutarak göze hoş gelmesini sağlayabilirsiniz. Estetik ve zevk anlayışını ikiye katlamış olursunuz.

Zaman geçtikçe güzelleşen yapı olan mermer yıllara meydan okuyarak adeta yeniymişçesine bütün ihtişamıyla olduğu gibi duracaktır.

İKİ ÇEŞİT BİNA CEPHESİ

Havalandırmalı cephe

Bu cephe çeşidinde ana binaya bir metal levha takılarak bunun üzerine bir taş yapıştırılır.Bunun sonucunda bina ile cephe ayrılmış olur. izolasyonu sağlar ve böylelikle maliyet artışı sağlamış oluruz.

Yapıştırmalı cephe

Bu seçenekte ise 1,3 cm kalınlığa sahip mermer levha yapıştırırız. Bu şekilde daha hafif bir yapı meydana getiririz. Yapıştırmalı model havalandırmalı modele göre daha uygun fiyatlıdır.

İç mekanlarınızda termal izolasyonu sağlamak ve ısı yalıtımı sağlamak amacıyla havalandırmalı modeli tercih edebilirsiniz. Açık alanlarda da örneğin bahçe, veranda gibi yerlerde de mermer kullanabilirsiniz.

Mekanlarınızın iç ve dış cephesinde mermer kullanarak bir farklılık yapıp cesaret göstererek tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Biz firmamız adına bize bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.Bizi arayabilir web sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mermer Çeşitleri için Buradan ulaşabilirsiniz