Türkiye’de Kaç tane Mermer Fabrikası Ocakları ve Atölyesi Var ?


Türkiye Mermer rezervinin 5 milyar metreküp 13 Milyar ton olduğu tahmin ediliyor. Dünya Doğal taş rezervininde %40 Türkiye’de olduğu tahmin ediliyor.Sadece bu verile bakıldığı takdirde %1 lik kısmı kullanıyor şimdiye kadar. Dolar kurunun artması ile son günlerde rezervin büyük bir bölümüde Türkiye olduğu için dikkat çeken sektörler arasında yer almaktadır.Türkiye doğal taş üretiminde dünya genelinde ilk sırada yer almaktadır.Yeni verilere göre şuan 2022 yılında fabrikaya nazaran biraz daha küçük işletme kobi tarzı atölye,torna,vb. ruhsatlı vergiye tabi 9000 işletme bulunmaktadır. Orta ve Büyük ölçekte 2200 fabrika bulunmaktadır.1815 tane mermer işletme ruhsatlı oçak bulunmaktadır. Türkiye’de 85’den farklı değişik yapıda 145’in üzerinde farklı desen ve modeller mermer çeşitleri bulunuyor.Global ölçekte pazarda genellikle 1. sınıf kalitededir.Doğal taşlara her geçen yıl ilgi biraz daha artmaktadır. Bu gidişle Türkiye’de mermer ihracatı dahada artacak gibi gözüküyor.

Türkiye’de En Kaliteli Mermer Nereden Çıkar

Evet en çok sorulan sorular arasında gelen en kaliteli mermer nerede çıkıyor.Tabi net cevap vermek biraz zor olsada belli başlı illerimiz söyleyebiliriz. Türkiyede değerli taşların çıkarıldığı ağırlıklı olarak iller şu şekilde Afyonkarahisar,Kütahya,Marmara Adası,Bileçik,İzmir,Tokat,Denizli,Niğde, bu bölgelerimiz temel olarak gösterilmektedir.

TARİHSEL BİLGİ

ilk çağlardan günümüze kadar uzanan taşın öyküsüdür mermer.Türkiye’de yani Anadolu’muz da M.Ö. 7yy’a kadar dayanmaktadır. Mermerden madenden yapılmış bir sürü tarihi esere rastlayabiliriz.

Mermer değindiğimiz gibi çok öncelerden gelen doğal bir üründür. İlk M.Ö. 3.YY DA Ege Denizinde keşfedilmiştir.Adalardan çıkan bu mermer zamanla değer kazanmış ve ün görmüştür

Mermer üretiminde Marmara adası ve Afyon-İscehisar Roma.Bizans.Osmanlı dönemlerinde Akdeniz ülkelerine ihraç edilen önemli merkezlerdendir.

Firmamız doğal taş rezervleriyle sizin istekleriniz doğrultusunda hizmet vermeye devam etmektedir.Bizi arayın veya web sitemiz üzerinden bizlerle iletişime geçin.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz