Sağlam ve dayanıklı yönüyle bahçelerde de kullanılabilen traverten bahçenizde fresh bir görüntüyü beraberinde getirir. Delikli yapısıyla bahçenizde farklı bir duruş sergiler. Isıyı absorbe etmesi etkisiyle havuz başı gibi alanlarda da kullanımı gayet uygundur.

Travertenle su kaynaklarının yakınlarında bulunan ve suda ki kalsiyum karbonatla etkileşime girerek oluşan bir alaşımdır. Delikli yapısı,çeşit çeşit renkleriyle tercih odağı olmuşlardır. Saf beyaz rengiyle ,açık bej ve kahverengi renkleriyle de bahçelerde sonbahar havasını veya yaz tadını çıkartabilirsiniz .Bu yazımızda bahçe düzenlemesi yaparken travertenin yerini öğreneceğiz.

Öncelikle nerelerde kullanabiliriz hangi ton nerede kullanılır,travertenin bakımı nasıl olmalı bunları anlatacağız.

Traverten Nerelerde Kullanabilirim Ve Bakımı

Travertenler ısıyı absorbe ederler yani ortamı sıcak tutarlar fakat traverten bu özelliğine aksi yönde soğuk taş olarak bilinir.Kaygan zeminde bile yapısı nedeniyle kayma yapmaz ve güvenle hareket edebilirsiniz. Bu nedenle havuz kenarlarında güvenle kullanabilirsiniz.

Bahçenizin peyzajında traverten mutlaka olmalıdır çünkü temiz beyaz rengiyle toplu bir görüntü bej rengiyle soft bir hava kahverengi tonuyla da sıcak bir ortam yaratmayı başarıyor. Bahçeniz için müthiş bir yürüyüş yolu da düşünebilirsiniz. Bunların hepsini traverten malzeme kullanırsanız eminiz hiç pişman olmazsınız.

Traverten Renk Sıkalası

Sürekli bahsettiğimiz saf beyaz,bej ve kahverengi yanında krem,kırmızı gümüş,ve sarı gibi farklı renklerle de karşımıza çıkar.Cilalama yöntemiyle renklerini uzun zaman muhafaza eder.Görsel şölen niteliğindeki renkleriyle bahçenize yeniden hayat verir.

GÜÇ

Traverten mermer gibi geçmişten günümüze gelen taşlar arasındadır. M.Ö yıllara dayanır ve ta o zamanlardan mısır hanedanlığı tarafından bina yapım aşamasında kullanılırmış. Bahçenize antik mısır ve yunan havasını taşımak istemez misiniz? Farkınıza fark katan mimarilikle akılları baştan alabilirsiniz.

Akdeniz bölgesinde aktif olarak çıkarıldığını bildiğimiz travertenler dayanıklı,göze hoş gelen hammadde ve aynı zamanda bir yapı malzemesidir.

Traverten Bakımı

Bakımı zor değildir. Gözenekli yapısı ile aralara herhangi bir sıvı kaçabilir fakat basit sızdırmazlık testleri sayesinde bununda önüne geçebiliriz. Cilalama yapıp ömrünü uzatabilirsiniz. Bahçenizde yıllarda kullanılacak olan traverten taşlar sayesinde hem bütçeniz hem de göz zevkiniz refaha kavuşacaktır.

Traverten Çeşitleri Buradan Ulaşabilirsiniz