Mermer yüzey işleme teknikleri, daha sağlam ürünlerin oluşması açısından oldukça önemli noktalar arasında yer alır. Daha sağlam daha kaliteli daha güzel görünen ve daha birçok daha ile anlatılabilen mermerin faydalarının oluşabilmesi için yüzey işleme teknikleri kullanılmaktadır. Yüzey işleme teknikleri ile birlikte farklı görünümlerin elde edilmesi mümkündür. Aynı zamanda istenilen sonuca ulaşılması konusunda da mermerin kullanılması oldukça önemli durumlar arasında yer alır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan bu ürünler işlenerek daha iyi hale getirilir. Bu işleme aşamalarında da dikkatli bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Peki mermer yüzey işleme teknikleri nelerdir?

İlki cilalamadır. Cilalama; mermer yüzeyinin daha parlak, pürüzsüz veya yansıtıcı olması için yapılır. Özellikle özel makinalarında yapılan işlemler sonrasında aşındırıcı bileşenlerin yardımı ile birlikte mermer yüzeylerinin parlatılması sağlanır. Cilalama işlemi yapıldıktan sonra süreç daha kolay hale getirilir.

Mermer Yüzey İşleme Teknikleri

İkincisi honlamadır. Honlama işlemi; mermerin yüzeyinde meydana gelmiş olan çıkıntıların, bozuklukların en aza indirilmesi konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda mermer yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesi ve mat hale getirilmesi için kullanılır. Bu sistem yardımı ile birlikte yüzeyin hafif mat bir görünüme sahip olmasının yanı sıra doğal taş dokusunun korunması sağlanır. Aynı zamanda desenlerinin belirginleşmesi konusunda da honlama işleminin yapılması gereklidir.

Diğer işlem ise fırçalama işlemidir. Fırçalama işleminde mermerin yüzeyindeki birkaç alana dokunuşlar yapılır. Bu dokunuş doğallığın ve eskitilmiş bir görünümün kazandırılmasında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra özel fırçaların ve abrazyonlu disklerin kullanılması ile birlikte mermerin yüzeyinin en iyi hale getirilmesi sağlanır. Bu anlamda fırçalama işlemi yapıldıktan sonra mermerin desenlerinin belirginleşmesi ve dokusunun vurgulanması sağlanır.

Kumlama işlemi yapılan bir diğer işlem arasında yer alır. Kumlama işleminde; mermerin yüzeyindeki kum ve diğer malzemeler kullanılması ile birlikte basınç uygulanmasıdır. Bu işlemler yapıldıktan sonra mermerlerin yüzeyinde kabartmalar ve desenli görünümlerin elde edilmesine imkan tanınmaktadır. Özellikle kabartmalı olması istenen dış mekanlarda bu tekniğin kullanılması özellikle önemlidir.

Mermer Yüzey İşleme Teknikleri

Kesme yöntemi ise, mermerin istenilen boyutlara getirilmesini sağlar. Bu işlem ile birlikte istenen boyutlara getirilen mermer kenarlarının işlenmesi ile farklı alanlar için hazır hale getirilir. Kesme işlemlerinin yapılmasının hemen ardından cilalama yapıldığında daha hoş bir görünümün elde edilmesi mümkündür.

Dolgu işlemleri de oldukça önemli işlemler arasında yer alır. Dolgu işlemlerinde, mermerin yüzeylerinde doğal olarak bulunan çatlaklar ve boşlukların giderilmesi sağlanır. Bu işlemler ile birlikte çeşitli dolgu malzemelerinin kullanılması önemli bir yere sahiptir. Mermer yüzeyinin pürüzsüz olması için yapılan bu işlem oldukça önemlidir. Bu işlemler yapıldıktan sonra mermerin kullanımı daha kolay hale gelecektir.

Mermer Kullanımı Neden Önemlidir?

Mermer kullanımı neden önemlidir sorusu hemen hemen her zaman sorulur. Bu sorunun temel sebepler arasında neden mermer kullandığını bilmemek yer alır. Bunun yanı sıra mermerin doğallığı ile yapısal değişikliklerin kullanılmasına özen göstermeyen kişilerin de bu konuya dikkat etmesi gereklilikler arasında yer alır. Mermer kullanımı dekorasyonların kaliteli hale getirilmesi, beğenilmesi ve sağlam olması açısından önemlidir. Bütün bunların yanı sıra sıklıkla modernliğin ve eski tasarımların

birleşmesi ile birlikte ortaya çıkan görünüm oldukça estetiktir. Tarih boyunca dekorasyon, mimari, inşaat ve sanat alanlarında kullanılan mermerin, doğal olması da kullanım nedenleri arasında yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda eski trendlerin yeniden ön plana gelmesi ile birlikte mermerin kullanımı da açığa çıkmıştır. Kullanım alanlarının bir hayli geniş olması ise önemsenmesinin kaçınılmaz olmasına sebebiyet vermektedir. Peki mermer nerelerde kullanılır?

Mermer Kullanımı Neden Önemlidir

Mermerin kullanım alanları oldukça zengindir. Bu alanlara bakılması gerekirse zemin kaplaması en önemli yerler arasında yer alır. Zemin kaplamaları, mermerin dayanıklılığı ve estetik görünümünün oluşması ile birlikte daha harika hale gelmesine yardımcı olur. Özellikle evlerde, ofislerde, otellerde, restoranlarda ve ticari alanların hepsinde kullanılır. Buralarda kullanıldığında zarif ve lüks görünüm elde edilmesine katkı sağlar.

En yaygın bilinen alanlar arasında ise mutfak ve tezgahlar vardır. Mutfak ve tezgahlarda kullanılan mermer hoş görünümün oluşmasına katkı sağlar. Bunun yanı sıra estetik görünümlerin oluşması için de önemli bir yere sahiptir. Dolaplar için, yüksek ısıya dayanıklı olması ve güvenilir olması ile sıklıkla kullanım sağlama nedenleri arasında yer alır. Bunun dışında, banyolarda iç mekan tasarımının kaliteli hale getirilmesine destek olur.

Duvarların kaplanması konusunda da özellikle göz alıcı bir görünüm ve zenginliğin oluşmasına katkı sağlar. Bu görünümlerin oluşması için dikkatli bir şekilde kullanımların sağlanması oldukça önemli noktalar arasında yer alır.

Mermerin diğer kullanım alanları arasında, sanat ve heykelcilik yer alır. Sanatta ve heykelcilikte etkileyici yapıların oluşmasına katkı sağlayan mermer hemen hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu sebepten dolayı da gerek  şekillendirilmesi gerekse oyulabilmesi sebebiyle önemli sanat malzemeleri arasında yer almıştır.

Mermerin Yapısal Olarak Beğenilmesinin Nedenleri

Mermerin yapısal olarak beğenilmesinin nedenleri de oldukça fazladır. Mermer kullanımı farklı alanlarda kaliteli ve estetik görünümler için oldukça önemlidir. Yapısal olarak kaliteli olan, kullanım kolaylığı sağlayıp tasarımcılara farklı zeminler oluşturan bu ürünlerin, kullanımları sonrasında problem yaşamamak da mümkündür. Bu kullanımların temel sebeplerine bakıldığında ise, öncelikli olarak estetik görünüm yer alır. Estetik görünüm, mermerin beğenilmesinin temel sebepleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra dayanıklılığın çok fazla olması ile birlikte de özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda sıkça tercih edilir. Estetik görünümün oluşmasında, farklı renk ve desen seçeneklerinin yanı sıra geniş damarlara sahip olması da yer alır.

Bir diğer neden ise doğal yapı malzemelerinin ilgi görmesidir. Doğal yapı malzemeleri, evlerde sağlıklı bir kullanımın sağlanması konusunda da önemli olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Mermer kullanımı ile birlikte bunlar sağlandığından dolayı da önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

Mermer İle Dekorasyon

Mermer ile dekorasyon, hemen hemen herkesin beğenerek oluşturduğu kullanımlar arasında yer alır. Mermer dekorasyon yapılabilmesi için ahşap, metal ya da cam gibi unsurların kullanılması sağlanır. Bu tasarımların yapılmasında da bir iç mimardan ya da mimardan yardım almak gerekebilir. Yardım aldıktan sonra herhangi bir problem meydana gelmez. Sağlıklı ve kaliteli bir görünüm oluşması için dikkatli bir şekilde çalışmaların yapılıp ortamın uygunluğuna göre tercihlerin yapılması gereklilikler arasında yer alır.

Mermerin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mermerin kaliteli olduğunun anlaşılabilmesi için öncelikli olarak çatlaklarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer çatlak varsa daha az kaliteli demektir. Bunun dışında rengine ve desenlerine de özen gösterilmesi gereklilikler arasında yer almaktadır.

Hangi Mermer Daha Sağlamdır?

Hangi mermer daha sağlamdır sorusu sıklıkla sorulur. Granit sıklıkla kullanılan mermer taşları arasında yer alır. Kullanım sağlandığı takdirde sertliği ve kullanım kolaylığı sebebiyle sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Mermerin kullanımı oldukça önemli olduğundan dolayı dikkatli bir kullanım sonrasında sorun meydana gelmemesi sağlanır.

Hangi Ortamda Hangi Mermer?

Hangi ortamda hangi mermer sorusuna cevap bulmak gerekir. Özellikle yapılan kullanımlarda renk, desen ve tasarım açısından özen gösterilmesi gereklilikler arasındadır.

Mermer Modelleri Veya Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.