Traverten ile mermer iki birbirinden farklı doğal taşlardır. Genelde insanlar travertenleri bir mermer çeşidi olduğunu sanırlar ama traverten ve mermer ikisi birbirinden farklı segmente doğal taşlardır. Traveteni insanlar genelle kuru zeminler için kullanıldığını sanırlar ama travertenler ıslak yeminler içinde kullanılabilir. Farklı türleri özellikle de sıcak ülkelerde tuvalet mutfak zeminleri için tercih edilir.

Traverten ve Mermer Arasındaki Farklar Nelerdir?

-Travertenler mermerler nazaran daha sağlamdır.

-Traverten mermerlere nazaran yumuşak bir kayaçtır.

-Travertenler mermerlerden daha ucuzdur.

-Traverten daha çabuk işlenir gözenekleri çok olduğu için cilalamayı çok kolay ve güzel olur.

-Mermerlerin mineral yapısı sık olduğu için daha erken bakım gerekirken traverten daha geç bakım gerekir.

-Soğuk havalarda Traverten sünger gibi delikli yapısı olduğu için aralar su alır daha sonra bozulmasına sebep olabilir.

-Genel olarak değerlendirildiğinde traverten hem fiyatlar acısından hemde estetik yapısından dolayı mermerden daha avantajlı konumdadır.Sizde projeleriniz için bizlere detaylı bilgi verebilirsiniz.

DIŞ GÖRÜNÜŞ

Aslında mermeri nerede görseniz tanıyabilirsiniz.Daha sert görünümlü ve damarlı desenleriyle bilinir.Mermerlerin çeşit ve desenleri mevcuttur ama ana hatlarıyla birbirlerinden farkları yoktur.Mermerin dış görünüşü oldukça pürüzsüzdür.Travertenler ise biraz daha pürüzlü birer yüzeye sahiptir.

Travertenler yapısına göre yumuşak veya sert oldukları için mermere kıyasla yumuşak olan travertenler kolaylıkla kırılabilirler.

Mermerin farklı bir aurası vardır.Bulunduğu ortama şıklık katar lüks bir görüntü verir. Travertenler ise daha temiz ve bohem bir hava katarlar.Bundan dolayıdır ki aralarında çok fazla fark vardır.Traverten açık bej.Saf beyaz ve kahverengi tonlarında olurken mermerin hem kendi ana rengi değişkenlik gösterebilir hem de içerisindeki damarlı desen motifi farklı olabilir.

Kullanım yerleri

Traverten dış cephe ve iç cephe alanlarında kullanır.Mermer ise dış alan hariç aksesuardan zemine,iç cepheden,mimariye her alanda kullanılabilir.Traverten temiz görünüş sağladığı için genellikle dış alan kaplamasında kullanılır.Delikli,gözenekli yapısı nedeniyle çok fazla alanda kullanımı uygun değildir. Sızdırmazlık testlerinden geçip dış alanlarda kullanılan traverten gözünüze hitap eder nitelikte temizlik anlayışını gözler önüne serer.

BÜTÇE

Traverten ve mermer arasında bütçe acısından da farklar vardır.TRAVERTEN daha uygunken mermer daha pahalıdır.Traverteni bir çok defa alabilirsiniz ama mermeri tek bir seçim yaparak alabilirsiniz.Bu da kararlarınızı etkileyebilir.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz

Traverten Çeşitlerine için buradan ulaşabilirsiniz