Mermer, farklı kullanımları ile birlikte beğenilen tasarımların ortaya çıkmasını sağlayan malzemeler arasında yer alır. Farklı tasarımlarda mermer modelleri kullanılarak renk ve desen açısından zenginliğin elde edilmesi mümkündür. Kaliteli bir yapı malzemesi olan mermer, kullanıldığı alanlarda etkileyici görünümlerin oluşmasını sağlar. Bu anlamda kullanım sağlarken profesyonel yardım almak da gerekmez. Çünkü mermer bulunduğu alanda ilk andan itibaren etkileyicilik sağlar. Bu sayede hemen uyumlu olup, kullanım avantajları görülür. Birçok kişinin mermer kullanmasının temel sebeplerinden biri de budur.

Mutfak, banyo, zemin, dekorasyon düzenlemeleri yaparken akla gelen mermer tarihi bir önem taşır. Peki mermerin tarihi önemi nedir hiç düşündünüz mü?

Farklı Tasarımlarda Mermer Modelleri

Geniş kullanımları sebebiyle tercih edilen mermer eski dönemlerde de sıklıkla tercih edilen ürünler arasındaydı. Bu anlamda önemli yapıtların tepelerinde, duvarlarında, iç yapılarında mermerin her parçasını, her rengini görmek mümkündü. Her ne kadar şimdi yalnızca mutfak ve banyoda kullanılır gibi gelse de eski zamanlarda bunun tersi olarak her alanda kullanılıyordu.

Gerek heykellerde gerekse süslemelerde kullanılırken; önemli yapıtların dayanıklılığını artırmak için tercih edilen ürünler arasında yer alıyordu. Dayanıklılık, kalite, estetik güzellik.. Bunların hepsi mermeri seçmek için en basit nedenler arasındaydı. Antik Yunanlılardan Romalılara kadar hemen hemen tarih sahnesinin her kısmında görebildiğimiz bu tasarımlar mutlaka kullanılmalı olarak değerlendirilirdi. Tarihte önemli bir yere sahip olması onun günümüzde ne kadar gerekli olduğunu da gösterir. Her ne kadar eski zaman ürünü gibi görünse de modern yapılar ile de uyum sağlayan bir yapıya sahiptir.  Tarihte gördüğümüz örneklerine bakmak gerekirse:

  • Tac Mahal,
  • Lincoln Anıtı,
  • Washington Anıtı,
  • Pisa Kulesi,
  • Efes Antik Şehri Celsus Kütüphanesi,

Ve daha birçok bölge vardır. Bunları gezip görmek isteyen kişiler mermerin eşsiz sunumu ile karşı karşıya kalırlar. Keyifli bir ziyaretin yanı sıra mermerin kullanım avantajlarını görmek de oldukça mümkündür. Bu sebepten dolayı hemen hemen her zaman tasarımcılar mermerin yapısal özelliklerini, kullanım alanlarını ve tarihte kullanılmış olduğu alanları göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunları göz önünde bulunduran bir tasarımcının harika tasarımları ortaya çıkarması mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı hayatın her alanında tarihi kaynakları okurken de bunların öneminden bahsetmek önemlidir.

Farklı Tasarımlarda Mermer Modelleri

Tarihi olarak öneminden bahsederken sanat eserlerinin de incelenmesi gerekir. Çünkü mükemmel bir doğal taş olan mermer, kullanıldığı eserlerde görünüm itibariyle mükemmelliğini sergilemekten geri durmaz. Bütün bunları değerlendirmek, yeni yapılarda bunları kullanmak da bir hayli önemlidir. Eğer evlerinizde mermer ile ilgili değişiklikler yapmak istiyorsanız mutlaka bunları göz önünde bulundurabilir ve harika tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Mermer fiyatları zamana ve mekana bağlı kalmadan belirli bir seyirde ilerlemektedir. Öyle ki değişimler mermerin çıkarılma oranına, taşların cinslerine, desenlerine ve renklerine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar göz önünde bulundurularak mermerin satın alınması gerekir. Eğer mermer

tasarımı yaptırmak istiyorsanız  fiyatlarını öncelikli olarak göz önünde  bulundurmalısınız. Yapı malzemesi olarak oldukça değerli olduğundan dolayı satın alırken tüm gereklilikleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Farklı Tasarımlarda Mermer Modelleri

Mermer, doğal güzelliği ve zarafetiyle bilindiğinden dolayı herkes tarafından kullanma isteği vardır. Ev dekorasyonunda ve yapı projelerinde sıklıkla tercih edilen bu yapı malzemesinin fiyatlarındaki değişimlerin de göz ardı edilmemesi önemlidir. Birçok faktöre bağlı olarak değişebilen fiyatların genel sebeplerine bakılması gerekirse:

  • Tür seçimi fiyatlarında değişikliklere sebep olur. Farklı türler farklı şekilde fiyatlandırılır. Bu anlamda renkleri, desenleri de farklı olacaktır.
  • Doğal taşlar olduğu için normal yapı malzemelerinden daha farklı fiyatlandırılırlar. Çünkü nadir bulunan ve işlemesi zor olan ürünler olmaktadır.
  • Kaynak ve tedarik sıkıntısı da yukarıdaki gibi nadirlikten kaynaklanır. Zor çıkarılıp işlenen ürün elbette yüksek fiyatlı olmak zorundadır.
  • İşçilik en önemli etkenler arasındadır.  Profesyonel kişilerin yapmış olduğu işlemler farklı fiyatları meydana getirir.

Mermer Renkleri

Mermer renkleri ve desenleri ile ön plana çıkan ürünler arasında yer alır. Bu kapsamda farklı renk ve desenler sürekli olarak dikkat çekmektedir. Örnek vermek gerekirse, bej, siyah, beyaz renkli mermerler ön plana çıkar. Bu anlamda kullanıldığı alanların da daha etkileyici olmasını sağlar. Kullanım alanlarının oldukça zengin olması ile bilinen mermerlerin mutfak, banyo gibi bilindik alanların yanı sıra süslemelerde de sıklıkla kullanılır.

Mermer Renkleri

Kalitenin öncüsü olan mermer, kullanıldığı alanları ön plana çıkarmak konusunda oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Fiyatları, kullanım alanları ve diğer tüm unsurlar dikkate alındığı takdirde mermer, mutlaka dikkat edilmesi gereken ürünlerdendir. Kullanıldığı alanların etkileyici olması mermerin kullanımının artmasına sebebiyet verir. Özellikle mermerde bulunan renklere bakılması gerekirse, beyaz, gri, siyah, kahverengi, yeşil, kırmızı olarak sıralamak mümkündür.  Renk seçenekleri çeşitli olduğundan kullanıldığı alanlarda çeşitleri ile de ortaya çıktığı görülmektedir.

Türkiye’de Mermerin Çıkarıldığı Yerler

Mermer yapı malzemesi olarak kullanılan ürünler arasındadır.  Oluşumu açısından da uzun yıllar gerektirir. Türkiye’de mermerin çıkarıldığı yerler mutlaka bilinmelidir. Bu anlamda genel anlamda Afyon, Bilecik, Balıkesir, Denizli, Muğla gibi bölgelerde çıkarılır. Coğrafi yapıya çıkarılma süresine göre zahmetinin artması da mümkün olan mermer, önemsenmesi gereken ürünler arasında yer alır. Buralardan çıkarılan mermerler, işlenerek kaliteli bir yapıya ulaşması sağlanır. Bu anlamda çıkarıldıktan sonra uygun şekilde parçalarına ayrıldıktan sonra kullanımlarına göre değişiklik gösterir.

Yeraltından çıkarılan mermerler, doğal olarak işlenerek satışa sunulur. İşlemler esnasında özen gösterilmesi de en kıymetli noktalardan biridir. Çünkü yapılan herhangi bir yanlış kalite düşüklüğüne sebebiyet verecektir.

Mermerin Yaygın Kullanım Alanları

Mermerin yaygın kullanım alanları bir hayli zengindir. Kullanım alanı olarak seçmek istediğiniz bölgedeki renkleri sade tutabilir, etkileyiciliği artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi amaçla kullandığınıza bağlı olarak da seçimlerinizi yapabilirsiniz. Kaliteli bir görünüm elde etmek için özen göstermeli ve seçimlerinizde dikkatli olmalısınız. Özel olarak kullanım alanlarına bakılması gerekirse:

Mutfak, en yaygın kullanım alanlarından biridir. Öyle ki mutfakta kaliteli bir şekilde kullanım sağlandığında ortaya etkileyici görünümler çıkar. Bununla birlikte tezgahlarında, zemininde kullanılarak beğenilen tasarımları sade renkler ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mermerin Yaygın Kullanım Alanları

Banyo, ikinci olarak kullanım sıklığını gördüğümüz alanlar arasındadır. Banyoda beyazların hakim olduğu yapıya siyahı da ekleyerek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yürüyüş yollarında mermer kullanımının olumlu birçok etkisi vardır. Bunlardan ilki rahatlatıcı etkisidir. Diğerleri ise sunmuş olduğu kalite…

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de kaç çeşit mermer var?

Türkiye’de kaç çeşit mermer olduğu bilinmiyor. Her geçen gün daha öncekine benzemeyen tarzda mermerler bulunuyor. Dolayısıyla mermer çeşitlerini bilmek de oldukça zor hale geliyor. Bu kapsamda çeşitlerini araştırdıktan sonra kullanmaya başlamak önemli oluyor.

Mermer çeşitleri nelerdir?

Mermer çeşitleri 3’e ayrılır. Bunlar, normal mermerler, sert mermerler ve traverten oniks mermerler şeklindedir. Bu şekilde sınıflandırılan mermerler arasından seçim yapmak önemlidir.

En sert mermer hangisidir?

En sert mermer çeşidi aynı zamanda kalitesi ile bilinen granittir. Diğer doğal taşların arasından da sertliği ile birlikte tanınan granit, doğada bilinenler arasında yer alır. Bu anlamda birçok türün içinde sert granit tercih edilebilir.

Mermer Modelleri Veya Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.