Farklı mekanlarda traverten nasıl kullanılır sorusu birçok kez karşılaşılan sorular arasında yer alır. Birçok ortama uygun şekilde traverten kullanımı mevcuttur. Bu kapsamda seçilecek alanlara uygun şekilde tercihlerin yapılması mümkündür. Öncelikle traverten taşının ne olduğunu, kullanım alanlarını bilmek gereklidir. Çünkü oldukça geniş bir kullanıma sahip olan traverten, doğru bir seçimle etkileyici görünüme ulaşmaya katkı sağlar.

Traverten, yalnızca dekoratif görüntüsü ile değil güçlü olması ile birlikte de tercih edilen taşlar arasında yer alır. Dayanıklılığı, sağlıklı yapısı gibi birçok özellik bakımından mutlaka tercih edilmesi gereken taşlar arasında bulunur. Termal suların bulunduğu alanlarda kalsiyum karbonatların çökmesi sonucunda oluşan travertene en çok rastlanan alan, Pamukkale’dir. 

Farklı Mekanlarda Traverten Nasıl Kullanılır

Pamukkale dışında birçok bölgede oluşan travertenlerin işlenmesi ile birlikte fayans bloklar oluşturulur. Bu oluşum sonrasında da dayanıklı ve kaliteli kullanımlar için tasarımlar ortaya çıkar. Traverten,  uygulama kısmında uzman biri tarafından yapıldığı takdirde sağlık açısından problem meydana getirmeyen anti bakteriyel özellikler gösterecektir. Bunun dışında şıklığın ortaya çıkması ve lüks bir görünümün elde edilmesi konusunda da traverten kullanımı önemlidir.

Traverten; Antalya, Hatay, Konya, Siirt, Van, Çankırı, Nevşehir, Afyon, Denizli, Niğde, Bursa, Ankara gibi illerimizde kaliteli bir şekilde oluşturulmaktadır. Bu illerde özenli bir şekilde işlenerek kullanıma hazır hale getirilir. Bu anlamda, kaliteli bir işleme sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmemesi mümkün hale gelmektedir. Oluşturulan bu travertenler özenle işlendiğinden dolayı doğal görünümü ve etkileyiciliği ile birlikte kullanım sağlanır. Çeşitli taş ocaklarında özenle işlenip sunulan ve kalitesi iyi hale getirilen bu travertenlerin kullanım alanlarına göre banyo, mutfak, bahçe, dekorasyon bölümleri için seçimlerin yapılması önemli noktalar arasında yer alır.

İç Mekanlarda Travertenin Büyüleyici Etkisi

İç mekanlarda travertenin büyüleyici etkisi görenleri şaşkına çevirir. Özellikle uzman ellerden çıkmış tasarımlar ile birlikte ortaya harika görünümler çıkacaktır. Genel olarak travertenin fiziksel ve kimyasal özellikleri birlikte kullanılırsa sağlıklı görünümün ortaya çıkması mümkün hale gelmiş olacaktır. Bakıldığında travertenin gözenekli dokusunun olması, anti bakteriyel olması, farklı renklerinin olması gibi farklı özellikleri seçilmesi için temel sebepler arasında yer alır. Oldukça sert bir görünümü bulunması sebebiyle kullanımda avantajın artmasına da katkı sağlar.

İç Mekanlarda Travertenin Büyüleyici Etkisi

Peki iç mekanda traverten nasıl kullanılır?

İç mekanda traverten kullanımı, oldukça yaygın kullanımlar arasında yer alır. Banyoda, mutfakta ve diğer süslemelerde kullanıldığında harika görünümlerin ortaya çıkmasını sağlarken sağlamlığı ile birlikte düzenli temizlik yapıldığı takdirde uzun süre kullanılır. Bu nedenle evlerde, ofislerde ve aklınıza gelebilecek her alanda traverten kullanabilirsiniz.

Traverten taşının doğal taş çeşitleri içerisinde bulunması onu dekoratif anlamda da özel bir yerde tutar. Bu taşlar, özellikle suyla temas etmeyen alanlarda kullanılması ile tanınmaktadır. Bu anlamda çekiciliğin elde edilmesinin istendiği tüm bölgelerde bu kullanımların sağlanması oldukça önemli noktalar arasında yer alır. Genel anlamda kullanım alanlarına bakılması gerekirse, şömine, genel dekoratif ögeler, merdivenler, mutfak ve banyolarda su değmeyen alanlardır. Bu alanlarda kaliteli bir kullanımın ortaya çıkması için sıklıkla tercih edilen kullanımlara sahiptir.

Peki iç mekanda traverten nasıl kullanılır

Fakat eğer dış mekanlarda kullanılmak isteniyorsa işlenmiş şekilde ve üstüne de bakım yapılması ile birlikte kullanıma hazır hale getirilir. Çeşitli yüzey uygulamaları yapıldığı takdirde donma gibi sorunların önüne geçilerek kaliteli kullanımların ortaya çıkması sağlanır.

Bahçelerde Doğallığı Nasıl Elde Ederiz?

Bahçelerde doğallığı nasıl elde ederiz sorusu dekorasyon meraklıları için önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda kullanım sağlanacak alanlarda peyzaj düzenlemelerinin yapılması sonrasında bahçelerde traverten ile yaratıcılık oluşması mümkündür. Bu kapsamda büyük boyutlarda ortaya çıkarılan travertenlerin kaplama malzemesi olarak seçilmesi sonrasında eğer cilalama ve dolgu işlemleri de yapılırsa memnuniyetin artırılması mümkün hale gelecektir. Genellikle 3 ila 7 cm aralığında üretilen bu travertenler farklı alanlarda( örn.: duvar, merdiven, teras, yaya yolu vb.) tercih edilir.

Bahçelerde Doğallığı Nasıl Elde Ederiz

Yürüyüş yollarının daha zevkli ve hoş görünmesi de traverten kullanımı ile birlikte ortaya çıkacaktır. Bu anlamda küçük ve büyük parçaların birlikte kullanılması ile birlikte ortaya çıkan görüntü dekoratif açıdan da beğenilir. Yalnızca yürüyüş yollarında değil çeşitli mobilyalarda da kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse kent mobilyaları veya heykel yapımlarında da tercih edilir. Bu şekilde tercih edildiği müddetçe beğenilen görünümler elde edilir. Bahçelerde bu şekilde tercih edilen traverten ortaya hoş görüntülerin çıkması için de mutlaka kullanılması gereken ürünler arasında yer alır.

Travertenin Mutfakta Estetik Kullanımı

Birçok kişi için travertenin mutfakta estetik kullanımı bir hayli önemlidir.  Bu anlamda yüzey şekilleri olarak gerekli olan cilalama, kesme, dolgu işlemleri yapıldıktan sonra kullanıma sunulur. Peyzaj düzenlemeleri gibi çeşitli önemli işlemlerde de tercih edilir. Bunun dışında, mutfakta estetik bir görünümün elde edilebilmesi için duvarlarda kullanım sağlanmalıdır. Çünkü traverten su değmemesi gereken bir doğal taştır. Bu sebepten dolayı zemin gibi sürekli olarak su damlayabilen alanda kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması isteniyorsa cilalama işlemleri yapılarak aşınmanın önüne geçilmelidir. Bu şekilde etkin traverten kullanımı sağlanmış olur.

Travertenin Mutfakta Estetik Kullanımı

Travertenin Kullanım Alanına Göre Fiyatlandırmaları

Travertenin kullanım alanına göre fiyatlandırmaları da mevcuttur. Buna göre kullanacağınız alana uygun traverten seçmeniz gerekir. Elbette bunun için öncelikli olarak kullanacağınız alanı, kullanacağınız traverten türünü belirlemeniz gereklidir. Bunları belirledikten sonra fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Kendinize uygun olan ürünü seçtikten sonra kaliteli olup olmadığını da değerlendirmeniz gereklidir. Duvarlar, zemin kaplamaları için tercih edilen traverten çeşitleri, kullanım ihtiyacınıza göre farklı fiyatlarla sunulur. Bu fiyatları değerlendirdikten sonra uygun olanlardan faydalanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Traverten Kullanımı Avantajları

Traverten kullanım avantajları oldukça fazladır. Genel olarak avantajları incelenmesi gerekirse:

  • Uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir.
  • Gözenekli yüzeyi ile birlikte şık bir tasarıma sahiptir.
  • Doğa dostu bir kullanıma sahiptir.
  • Temizliği oldukça kolaydır. 
  • Cila, honlama, eskitme gibi farklı düzenlemeler ile görünüm değişiklikleri meydana gelir.
Traverten Kullanımı Avantajları

Şeklinde sıralamak mümkündür. Bu anlamda oldukça beğenilen traverten seçenekleri, kaliteli bir kullanımla harikalar ortaya çıkarabilir. Etkili bir kullanım, kişisel zevkler ile birlikte olduğunda daha hoş bir görünüm elde edilmesine destek verir. İç mekanlarda, dış mekanlarda, dekorasyonlarda kullanım

sağlamaya uygun taş modelleri arasında yer alır. Doğal olması ile birlikte de ilgi görür. Bunun dışında lekelere karşı da kendi kendini koruyan ve yenileyen doğal taşlar arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Traverten Temizliği Nasıl Yapılır?

Travertenin temizliği oldukça kolaydır. Elbette çizilmelere ve kırılmalara karşılık olarak dikkatli kullanmanın önemli olduğunu söylemek gerekir. Fakat yine de traverten temizliği diğer tüm taşların temizliğine nazaran daha kolaydır. Aniden meydana gelebilen kırılmalar oluştuğunda diğer yüzeylerde olmaması için hızlı bir şekilde çözüm bulmak gerekir.

Traverten Bakımı Zor Mudur?

Traverten bakımı, düzenli şekilde yapıldığı takdirde problem meydana gelmez. Bu kapsamda örneğin üzerine sürekli olarak su dökmemek, döküldüyse su ya da sıvının hızlı bir şekilde temizlemek,  kimyasal kullanımından kaçınmak ile birlikte traverten sorunsuz bir şekilde kullanılır. Bunun dışında dikkatli bir kullanımla uzun süre dayanıklı olabilmektedir.

Mermer Modelleri Veya Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.