Ülke bazında mermer şehri olarak bilinen ülke Yunanistan’dır.Beyaz renkleri,homojenik yapısı ve farklı desenleriyle ilgi odağı olmaktadır.Yunanistan’ın ülkemize sınır olması karayoluyla Türkiye’ye,bizlere kolaylıkla ulaşımı olması ticari açıdan düşünüldüğünde çok büyük avantaj ve kolaylıktır.

Yunanistan mermeri dediğimiz Volakas mermeri içinde sınıflara ayrılıyor.Klasik,Cloudy, Onyx, Brilliant White Beyaz, Olymous Beyaz Pighes White ve Pyrgos White Marble’dir.

Mermer Ocak Bölgesi

Yunanistan’ın mermer konusunda köklü bir tarihi vardır.Mermer çıkan ve Yunanistan’a ait kendi özellikleriyle bilinen mermer dediğimizde akla ilk gelen Volakas mermer ocaklarıdır.Bölgelere göre VATHYLAKKOS, Piges, Granitis, Kavala, Tasoz, Nikisiani gibi bölgelerdir.Hemen hemen tüm özel işlerde beyaz mermere rağbet olduğu için satışları ve kullanımı oldukça çok satıyordur.Bu mermer sayesinde Yunanistan dünyada kendi adına ün yapmış ve yerini belli etmiştir.Başta Türkiye olmak kaydıyla Çin,brezilya,İtalya,ispanya gibi ülkelere ihracatı yapılmaktadır.

Türkiye’de de beyaz mermer oldukça popüler.Volakas mermeri de bu nedenle Yunanistan’dan ülkemize ihracatı yapılıyor.Büyük alanlarda zemin döşeme,dikey duvar döşemesi gibi alanlarda kullanılmaktadır.Mimarlar genelde görsel bütünlük olsun diye çizimlerinde yunan mermerlerini ön plana çıkarırlar.Saflığı ve popülerliğiyle çekici bir mermerdir.

Sayısal veri

Volakas mermerin plaka ölçüleri 255-270cm en x145-180 cm yükseklik olarak değişkenlik göstermektedir.

Ebatları üretilen ölçüler ise 2x60x60 cm, 2x30x60 cm,2x30x30x cm,60×120 cm, 80×80 cm, 100×100 cm ve 120×120 cm’dir.

Plaka kalınlıkları istenilen ölçülere göre 2 ila 3 cm olarak değişir.Mermer yer döşemesi, banyo-lavabo döşemesi,mutfak tezgah döşemesi olarak ya da sehpa ,korkuluk.Rıht gibi pek çok alanda kullanılır.

Volakas mermeri yapısı itibariyle hemen emilen bir mermerdir. Bu nedenle dış etkenlere karşı ekstra korunması gerekir.

Döşemesi veya kaplaması yapılırken titizlikle yapılmalıdır. Alt veya üst kısmında su bazlı bir ürün unutulduğunda emişken yapıda olan mermeriniz suyu içine hapseder ve zamanla deforme oluşur.Bunu Için işin ehli olmak lazim.Daha detaylı bilgi almak için web adresimiz veya telefon numaralarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla  Mermer Modelleri ve Çeşitleri için tıklayabilirsiniz