Traverten yapısı gereği dayanıklı olması ile bilinen, kaliteli olan ve beğenilen bir yapıya sahiptir. Bu anlamda sıklıkla evlerde, oturma alanlarında, yürüyüş yollarında kullanılır.  Banyo ve benzeri alanlarda kullanılırsa hem kaymaz özellikli hem de güzel görünümlü sonuçlar ortaya çıkarır. Doku olarak diğer yapı malzemelerinden farklı özellik gösterir.  

Ev, ofis veya diğer yapılar içerisinde kullanıma uygun olan bu materyallerin dayanıklılık ve estetik görünüm açısından da kullanışlı olduğunu söylemek gerekir. Bu özellikleri ile birlikte beğenilen tasarımların ortaya çıkması mümkündür. Doğal taş olduğundan dolayı da kullanımları konusunda yapılacak seçimlere dikkat etmek gerekir. Çünkü genel anlamda doğal taşlar içerisinde yer alan traverten su ile temas etmemesi gerekenler grubundadır. Farklı şekilde kesimlerinin yapıldığı daha sonrasında da kullanım için sunulduğu bilinen bu taşlar, kalitesinden ödün vermeyecek şekilde düzenlenir. Benzersiz desenleri ve doğal güzelliğiyle tanınan traverten, düzenli şekillerin yanı sıra farklı ve sert desenleri ile de bilinmektedir. Genel olarak traverten çeşitleri nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse:

Traverten Çeşitleri Nelerdir
  • Klasik bej traverten, en yaygın bilinen traverten çeşitleri arasında yer alır. Bej renge sahiptir. Bununla birlikte yumuşak ara tonları ve düzenli damarları vardır. Doğal ve sıcak bir görünüm meydana getirir. İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur.
  • Silver traverten, gri tonlarına sahip olan oldukça özel bir çeşittir. Gümüş renginde damarlar ve modernlik ile çağdaşlığı simgeler. Görünüm açısından süsleme mekanlara uygundur.
  • Antik Gold traverten, altın rengi ile altın severler için uygun bir seçimdir. Eski veya antik bir görünüm sunar ve projelerde tarihi görünümün elde edilmesini destekler. Sıcak ve zengin renkleri vardır. Özellikle kafe gibi iç mekanlarda harika bir atmosfer oluşturur.
  • Noce traverten, kahverengi renklidir. İçerisinde kahverenginin ve bejin harmanlanmış olduğunu görebilmek mümkündür. Benzersiz desenleri vardır. Doğal bir yapı sunması ile birlikte doğal dekorasyonun benimsendiği alanlarda tercih edilmesi uygundur.
  • Leonardo traverten, gri, kahverengi ve bej tonlarına sahiptir. Çeşitli renkleri içerisinde barındırdığından oldukça dikkat çekicidir. Bu anlamda çok renkliliğin nadir örnekleri arasında yer alır. Estetik anlamda bu yapısı ile birlikte sıklıkla kullanıma uygundur. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanım için uygun olan bir yapısı vardır.

Görüldüğü üzere traverten çeşitleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaliteli kullanımı ile traverten etkileyici görünümlerin ortaya çıkmasına destek olur. Estetik ve farklı görüntülerin sunulması, doğal taşın yapısal olarak kalitesinin vurgulanması gibi etkileri vardır. Doğal yapıların kullanılmış olduğu birçok alanda tercih edilmesi uygundur. Bu anlamda doğal güzellik, dayanıklılık, etkileyicilik gibi özelliklerini ön plana çıkarmak için özenli bir tasarım yapmak gerekir. Bu tasarımlar yapıldıktan sonra memnun kalınır.

Bir Travertenin Kalitesi  Nerden Anlaşılır?

Bir travertenin kalitesi nerden anlaşılır sorusuna rastlamak mümkündür. Bilindiği üzere traverten kalitesi ile birlikte ön plana çıkan ürünler arasında yer alır. Bu anlamda kullanıldığı takdirde etkileyiciliğin ortaya çıkmasına destek olur. Fakat zaman zaman işinin ehli kişilerden alınmayan destekler nedeniyle yapay travertenlerin alınması mümkündür. Peki bunun önüne nasıl geçilir?

Elbette gerçek bir travertenin özellikleri bilinerek! Gerçek bir traverten özelliklerini açıkça gösterir. Bu özelliklerden en önemlisi yoğunluktur. Yoğunluk taşın kalitesini artırır ve uzun süreli kullanım sağlanmasına destek verir. Bununla birlikte kırılmalara,

Bir Travertenin Kalitesi  Nerden Anlaşılır

çatlamalara karşı güvenlidir. Diğer bir özellik damarlarının da estetik ve belirgin olmasıdır. Traverten damarlarındaki benzersizlikler onun kalitesinin artmasına sebebiyet verir. Damarların dışında renklere de bakmak gerekir. İyi bir travertenin renkleri canlı ve zengindir. Aynı zamanda estetik açıdan da herkesin hemfikir olduğu bir hoşluğa sahiptir. Bunun yanı sıra sert olması, dayanıklılığın kontrol edilmesi, çizilmelere ya da darbelere dirençli olması, güvenilir taş ocaklarından çıkarılmış olması gibi özelliklere de bakılarak kalitesi hakkında yorumlamalar yapılabilir. ,

Kalite kontrol yapılırken renk tonu farkı, delikler, çatlaklar gibi küçük kusurların olmasına da bakmak gerekir. Çünkü bu kusurlar birçok doğal taşta oluşum aşamasında meydana gelir. Bunların düzenlemeye ihtiyacı yoktur.  Eğer bunun dışında herhangi bir sorun görürseniz o taşı almamanız daha iyidir. Çünkü kalite bakımından bu unsurların olmadığı taşlar kalitesizdir.

Traverten Mermerin Kullanım Alanları

Traverten mermerin kullanım alanları oldukça zengindir. Gerek doğal taş olması gerekse kaliteli ve dayanıklı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Genel olarak bakılması gerekirse zemin kaplamaları, duvar kaplamaları, mutfak tezgahları ve ada mutfakları, banyo tezgahları ve lavaboları, merdiven basamakları, dış cephe kaplamalarında kullanmak mümkündür. Bu alanlar yaygın şekilde kullanım alanı olarak sıralanmaktadır. Kaliteli renkler, beğenilen tasarımlarla birleştirildiği takdirde sorunsuz bir kullanımın ortaya çıkması mümkündür. Mekanın tarzı ve kullanım amacına bağlı olarak seçimler yapıldıktan sonra farklı projelerde traverten seçimi yapılabilir.

Travertenin kullanılmış olduğu alanların zenginliği, kalitesinin artmasına neden olacağından dolayı bu kapsamda dikkatli olmak oldukça önemlidir. Geniş bir kullanım alanı nedeniyle traverten şekillerinin değerlendirilmesi gereklilikler arasında yer alır.

Traverten Mermerin Kullanım Alanları

Traverten Fiyatları

Günümüzde traverten fiyatları farklı şekilde değerlendirilir. Bu fiyatlandırmalar farklı faktörlere bağlıdır. Örnek vermek gerekirse,  çıkarılma oranı, kaynağın ne kadar fazla içerik barındırdığı, işçilik şeklinde sıralamak mümkündür. Bu şekilde yapılan sıralandırmalar sonrasında net bir fiyatı belirleme imkanı vardır. Farklı projeler için önemli olan traverten, kaliteli olması sebebiyle kullanıldığından dolayı önemli bir yere sahiptir.

Traverten Dayanıklı Ürünler Arasında Mıdır?

Traverten dayanıklı ürünler arasında mıdır sorusuna da rastlama imkanı oldukça fazladır. Traverten kaliteli bir şekilde tercih edildiğinde dayanıklılığından ödün vermez. Kullanılan malzemeler sebebiyle detaylı görünümün elde edilmesi konusunda da etkilidir.     Mekanın şıklığının artmasına katkı sağlayan traverten, doğal taşın benzersiz özelliklerinin ortaya çıkması konusunda da önemli bir yere sahiptir. Günümüzde birçok anlamda kullanılan mermer, traverten gibi ürünlerin dayanıklılıkları, alanlarında kullanılması açısından önemlidir.

Traverten Dayanıklı Ürünler Arasında Mıdır

Kısaca bakmak gerekirse, traverten kullanımı kaliteli bir süsleme ya da başlı başına bir yapı malzemesini kullanmak demektir. Bu nedenle tüm hava koşullarına dayanıklı olan bu ürünler seçilirken kaliteli olmasına dikkat etmek önemlidir. Bunlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir sorun meydana gelmez. Özellikle kullanılan ürünler seçilen mekana ve tarza göre seçilmelidir. Bu şekilde seçim yapıldığı takdirde görünümlerin mükemmel olduğu ve popülerliğin arttığı tasarımların meydana gelmesi sağlanır. Aynı şekilde dikkat çekici bir oluşum için minik kenarlarda traverten seçimi yapılması gereklilikler arasında yer alır.  

Sıkça Sorulan Sorular

Traverten Nasıl Seçilir?

Traverten nasıl seçilir sorusu birçok kişinin sorduğu bir sorudur. Bu anlamda kaliteli bir traverten seçmek ve kaliteli olduğunu anlamak için gerekliliklerin yapılması yeterlidir. Bunlar yapıldıktan sonra kullanım alanına uygun boyutta seçimler yapılmalıdır. Bütün bunlardan sonra da benzersiz desenlere sahip olan alanların oluşturulması mümkündür.

Traverten Nasıl Seçilir. Traverten Sağlam Mı?

Traverten Sağlam Mı?

Traverten yapı olarak sağlam bir malzemedir. Kullanım alanları da bir hayli geniş olan bu ürünün dikkat çekici özellikleri ile bütünleşen yapısal sağlamlığı, satın alınmasındaki en önemli sebeplerden biridir. Kullanılan bu ürünler, hemen hemen herkes tarafından beğenilir.  Bu kapsamda mekanın tarzı, kullanım amacı gibi özelliklere dikkat edilerek alınması gerekir                                                                                                                                                               

Mermer Modelleri  Veya  Traverten Çeşitleri için web sitemize kontrol edebilirsiniz.