Oniks Mermer Nedir ?

Oniks bir diğer adı ile ile damarlı akik yarısı değerli taş türlerindir. Oniks asur dilinde ismi yüzük halka anlamı gelmektedir. Oniks değişik katmanlarında farklı bir rengi vardır. Katmanlara sürekli farklı renklerde değişkenlik gösterebilir kırmızı,siyah,mavi,yeşil gibi birçok renk bulundurur. Genelde kalsitleri oniks sanırlar ama değildirler kalsitler daha yumuşaktır ve oniksten fazla bulunurlar.Türkçe’de Oniks mücevher sektöründe kullanılan kalsedon taşlarının ailesi olan akiğin bir farklı türünün ortak kullanım ismidir.Genellikle silisyum minarellerinden oluşan bir tür akik taşıdır. Bu doğal taş grubundan mermerlere çok benzediği için halk dilinde oniks mermer olarak adlandırılmıştır.

Oniks, Onix, Onyx Mermer Nasıl oluşur

Oniks mermerlerin farklı mermerlerden oluşumu kaynak sularının soğuk olması ve karbonat, kalsiyum çökelmesi ile oluşan kayaçlar olarak ortaya çıkmasından oluşur.Farklı mermerlerin oluşumu ile karşılaştırıldığı zaman oniks mermerler daha fazla tuz içerir üstelik çökelme işlemi çok yavaş oluşur.Bu sebepten dolayı oluşan onikslerin kristalize yoğundur üstelik yarı saydamdır.Yarım saydam olmasından dolayı diğer mermerlerden farklı sınıflandırılırlar.Yarım saydam olmasında dolayı ışık geçirme özelliği vardır.Son dönemlerde mimarlar çok fazla kullanmaya başlamıştır.

Oniks, Onix, Onyx, Mermer Nerelerde Kullanılır?

Oniks mermer özellikleri Yarım saydam yapısı ve çok renklili ile az bulunan oniks mermer özenle seçilen yapılarda tasarım için kullanılmaktadır.Genelde kendisine özel estetik yapısından dolayı kalabalık giriş yerlerinde tercih edilirler. Örneğin otel lobileri girişleri kalabalık olduğu ve daha çok dikkat çekilen yerler olduğu için alttan ışıklandırma ile güzel estetik bir görünüm kazandırır. Bunun hariçinde lüks mağazaların ürün tezgahlarında kullanılır. Ayrıcı lüks villalarda da kullanılır tarihi dini yapılarda kullanıldıklarıda zaman zaman görülmüştür. Eski Romalılar ve Eski mısırlılar Antik dönemlerde tapınaklar saraylar kullanıldıkları olmuştur.Bazı islam ülkerinin camilerinde kullanılmıştır.

Daha Fazla Oniks Çeşitleri Veya Aksesuar Dekoratif Süs Eşyası için